Poradna

Bojíte nebo stydíte se na něco zeptat? Zkuste anonymní internetovou poradnu, kde vám odborníci pod vedením primářky dětské onkologie v Brně MUDr. Viery Bajčiové, CSc. zodpoví vaše dotazy. Na dotazy se budeme snažit zareagovat v co nejkratším termínu.

Vložit nový dotaz

povinné položky

Tomáš N., 05.04.2018, 13:28:57

Dobrý den, na vrcholku levého varlete, nebo trochu za, jsem si nahmatal tvrdší bulku. Řekl bych že je spojená s nadvarletem (nebo přímo v něm), ale přijde mi že je spojená i se samotným varletem. Bulka při stlačení trochu bolí a je mírně pohyblivá. Měl bych se něčeho obávat, nebo se není čeho bát? Děkuji za odpověd.

může to být drobná spermatokéla, není důvod k obavám

Hrbolek, 30.03.2018, 15:01:39

Dobrý den, obě varlata při prohmatání stejně velká, nezatuhlá. Na pravém boku pravého varlete na hranici horní 1/3 jsem nahmatal hrbolek. 1-1,5 mm (přes kůži neodhadnu). Hrbolek je na varleti, nejedná se o kožní problém. Není pohyblivý. Volně nebolí. Když přes něj přejedu bříškem prstu nebolí. Kdybych ho nenahmatal, ani o něm nevím. Když přes něj přejedu nehtem(cvrnknu škrábnutím), cítím bolest ve varleti. Ne velkou. Lokalizovanou. Jako bych na varle v nějakém místě mírně zatlačil. Cítím to. Hrbolek ale nebolí. Co mi, prosím, radíte?

jenom sledovat, nemyslím, že by se jednalo o nádor. A do varlat se "necvrnká".

MIREK, 30.03.2018, 03:22:06

Dobrý den, nahmatal jsem si u levého varlete něco jako tenkou “čáru”, která je v oblasti nadvarlete. Na právem varleti nic takového není. Je zde důvod k obavám? Děkuji za odpověď.

ne

žílky na varleti

karel, 28.03.2018, 19:19:04

Dobrý den, ve spodní části varlat mám na hmat jakoby malé žílečky dlouhé asi 0,5mm. Mohlo by se jednat o rakovinu?

ne

Dan, 28.03.2018, 13:43:46

Dobrý den, v roce 2017 jsem měl nádor na varleti byl jsem operován a jsem v listopadu 2017 mi byla ukončena chemoterapii nyní jsem již pouze pod pravidelnou kontrolou onkologa.Mohu po tomto zákroku a chemoterapii opět požádat svého lékaře o předepsání viagry nebo bych mne to mohlo následně nějak onkologicky ohrozit ? Děkuji za odpověď D.

tak s tím jako dětský onkolog zkušenost nemám, ani jsem nikde nečetla, že by viagra vedla k nábratu nádoru, nicméně může vám poškodit srdce nebo i jiné problémy. Jste po chemoterapii, takže případné pozdní komplikace léčby nelze vyloučit, Nepíšete, kolik je vám let, ale žídný k kluků a mladých mužů, který se u nás léčil a dál je sledujeme i v dopělém věku, vaigru nepotřeboval a problémy v sexuálním životě negují.

velikost varlete

pavla, 24.03.2018, 09:33:05

Dobrý dem muj 18.lety syn ma jedno varle o dost vetsi nez to druhe. Vsimla jsem si toho ve vane. Zadne bolesti ani problemy neudava. Ma me to znepokojovat nebo se to u mladých kluku může stat?

ne, rozhodně by měl zajít k lékaři a na ultrazvuk, bolet ho to nemusí.

Dotaz

Petr, 24.03.2018, 00:12:24

Dobrý den, chci se zeptat jak velký problém může být když mám asi 3 cm nad varletem v semenném provazci malou kuličku(asi 0,4-0,5mm) a nad nadvarletem mám taky něco jako zduřelou žílu a soubor malýh kuliček dohromady,každá asi 0,1 až 0,2 mm, vše je to na levé straně. Mám to takto už asi 3 roky a bojím se s tím někam zajít. Varlata mám v pořádku, bez zduření nebo bulek, jen poslední dobou mě sem tam píchne v těch místech a jde to i do varlete. Děkuji za odpověď.

pokud to máte 3 roky a nedělá vám to žádný problém, tak to asi problém nebude. Můžou to být dropbné spermatokély nebo cystičky.

Jano Krovski, 23.03.2018, 21:09:05

Dobry den, uz delsi dobou mam na pravem varleti takovy protahly utvar, na pohmat bylo poznat, ze tam neco je. Zasel jsem na urologii a tam mi doktor rekl na zaklade sona, ze je to zhrubely obal nadvarlete. Jak prosim takove zhrubeni vznikne, je ceho se obavat? Dekuji Vam mnohokrat za odpoved.

Není důvod se ničeho obávat, není to nic nebezpečné, z čeho to vzniklo, nevím.

konečník a varlata

Michael Š., 22.03.2018, 14:38:48

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na bolest mezi konečníkem a varlaty. Není tak velká, že by se to nedalo vydržte, ale při sezení už je to velmi nepříjemné. Navštívil jsem chirurgickou ambulanci, kde mi byl konečník vyšetřen pohmatem a nejedná se ani o hemeroid ani prasklinu.Kontrola za 14 dní, dostal jsem mastičku Triamcinilon, měl jsem podrážděný konečník( svěděl, štípal).Občas mě v tom místě mezi konečníkem a varlaty píchne, třeba při močení, nebo když chvátám domů, výtah ve 13 . patře a musím zadržovat stolici. Nevím zda navšívit i urologa, často mívám hodně tmavou moč nejvíc ráno a docela silně zapáchá.Děkuji

to je na komplexní vyšetření a nesouvisí s tímto tématem. Přes intenet rozhoděn nelze stavonit diagnózu, potřebujete vyšettření u lékaře včetně zobrazovacích vyšetření

Bulka v šourku

Josef Novotný, 21.03.2018, 08:35:18

Dobrý den, měl bych k Vám dotaz. V levé oblasti šourku mám pohyblivou bulku spojenou jakousi žilkou. Je velkosti do 10mm. Mám ji od dospívání, nyní je mi 37 let. V minulosti při vyšetření u urologa sděleno, že vše je v pořádku. Bulka nebolí, nezvětšuje se. O co se přesně jedná? Předem Vám děkuji.

já nevím, o co se jedná. Kdyby takhle fun govala medicína, mohli by se ambulance zab´vřít. Proto je důležité i klinické vyšetření. Pokud ale máte nález stejný už několik let, nádoru se bát nemusíte, určitě to nádor není.