Samovyšetření

Samovyšetření varlat je jednoduchá metoda, která vyžaduje jistý cvik, ale není nijak složité se naučit správný postup prohmatání varlat, který zvládne každý mladý chlapec a muž. Nevyžaduje zvláštní vzdělání ani prostor a čas. Tato metoda by měla být součástí osobní hygieny každého mladého muže.

 

 

Samovyšetření je ideální provázet po teplé koupeli nebo sprše, kdy je šourek vláčný, uvolněný. Nejdříve si šourek dobře prohlídněte, jestli jsou na něm nějaké změny kůže (např.začervenání, ztmavění, napjatá kůže atd), jestli je jeho velikost a objem beze změny oproti předešlému stavu.

Následně si vyšetřete pohmatem každé varle zvlášť oběma rukama. Ukazováky a prostředníky obou rukou podsuňte pod varle, palce mějte na přední straně. Velmi jemně rolovacím pohybem vyšetřujte mezi palci a ostatními prsty tkáň varlete, jeho povrch, hledejte jakékoliv hrbolky, nepravidelnosti povrchu, zatuhnutí varlete.

Často je mylně za nádor považováno nadvarle. Nadvarle je umístěno v šourku nad varletem a mírně vzadu. Varle je tedy uloženo dole a v přední části šourku. I za normálních okolností je u zdravého muže jedno varle větší než druhé. Pokud jsou tyto rozdíly ve velikosti stálé a nedochází k postupnému zvětšování rozdílu velikosti varlat, není nutno se obávat nádoru.

Jak často dělat samovyšetření? Všeobecně platná doporučení považují za dostatečný interval samovyšetření varlat 1krát měsíčně. Celková doba samovyšetření by neměla přesáhnout 5 minut. Pokud Vám to trvá déle – pozor! Užíváte si to až příliš a nelze již mluvit pouze o samovyšetření!